Malowniczość spływu Pilicą sprawia, że kto raz nią popłynął, powróci tu na pewno.

Odległość

19 km

Orientacyjny czas przepływu

5 godz.

  • Start najczęściej odbywa się w Maluszynie, gdzie przestronna i piaszczysta plaża umożliwia wypoczynek a nawet rozbicie namiotów. W tej niewielkiej miejscowości warto obejrzeć: XVIII-wieczny kościół z rokokowym ołtarzem i późnogotyckimi rzeźbami świętych Mikołaja i Jana Chrzciciela, mauzoleum rodziny Ostrowskich na pobliskim cmentarzu a także zabytkową plebanię.

  • Trasa z Maluszyna jest niezwykle atrakcyjna, sprawiają to m.in. malownicze meandry i piękne widoki. Po pokonaniu 3 kilometrów można zatrzymać się na krótki odpoczynek a nawet rozbić biwak na przestronnej plaży u podnóża leśnej skarpy. Dalej Pilica (3 km) wiedzie do wsi Sudzinek, gdzie w pobliskim (200 m od miejsca postoju) sklepie można zaopatrzyć się w zimne napoje i lody. Po przepłynięciu mostu we wsi Sudzinek istnieje możliwość wodowania kajaków, rozbicia namiotów lub zakończenia najkrótszej trasy spływu, obok wiedzie droga do agroturystyki „Zacisze” w Praczce.

  • Na kontynuujących spływ czeka nie lada niespodzianka. Po 4 km dotrą bowiem do wyjątkowego miejsca (tzw. złączki), w którym do Pilicy wpada Czarna Włoszczowska. Koryto rzeki rozszerza się, nurt spowalnia, a trasa staje się znaczniej mniej kręta. Kolejne 5 km to trasa, która wiedzie do Ciemiętnik, tu także czeka piękna piaszczysta plaża zachęcająca do postoju i odpoczynku. To idealne miejsce na biwak, ognisko czy rozbicie namiotów.

  • Dalej Pilica zmierza do Bobrownik, gdzie na przyrzecznej łące można zwodować kajaki, odwiedzić pobliski (250 m) sklep i zakończyć trasę spływu

  • Kolejny odcinek (7 km) wiedzie do Krzętowa, który jest rajem dla miłośników zabytków i niezwykle ciekawych miejsc. Warto zobaczyć tu: wyjątkowe okazy drzew w krzętowskim parku (m.in. ponad 400-letni dąb pomnikowy – najgrubszy dąb w województwie), układ przestrzenny wsi: XIV-wieczną ulicówkę, pomnik upamiętniający zwycięską dla AK bitwę z 1 czerwca 1944 roku, (odbudowany) spichlerz, zabytkowy cmentarz rzymsko-katolicki.

 

Każdy odcinek można podzielić na dowolne etapy. Wybór trasy i miejsca zakończenia spływu należy do Państwa. Wystarczy do nas zatelefonować (tel.698 773 290) a my Was odbierzemy i dowieziemy do „Zacisza”.

Z naszych spływów mogą korzystać wszyscy: indywidualni turyści, rodziny, grupy szkolne, firmowe. W trakcie każdego spływu można nad rzeką rozpalić ognisko, lub zamówić u nas coś pysznego z naszej urozmaiconej kuchni.