W skrócie
Start w Maluszynie, gdzie przestronna i piękna piaszczysta plaża umożliwia wspaniały wypoczynek a, jak również rozbicie namiotów.
W Maluszynie warto obejrzeć: XVIII-wieczny kościół z rokokowym ołtarzem i późnogotyckimi rzeźbami świętych Mikołaja i Jana Chrzciciela, mauzoleum rodziny Ostrowskich na pobliskim cmentarzu a także zabytkową plebanię.
Po trzech kilometrach spływu, który na tym odcinku, dzięki urokliwym meandrom Pilicy jest niezwykle atrakcyjny, można chwilę odpocząć a nawet rozbić biwak na przestronnej plaży u podnóża leśnej skarpy. Dalej Pilica (3 km) wiedzie do wsi Sudzinek, gdzie w pobliskim (200 m od miejsca postoju) sklepie można zakupić zimne napoje i lody. Po przepłynięciu mostu we wsi Sudzinek istnieje możliwość wodowania kajaków, rozbicia namiotów lub zakończenia najkrótszej trasy spływu, obok wiedzie droga do agroturystyki „Zacisze” w Praczce.
Płynący dalej, dotrą po 4 km do wyjątkowego miejsca (tzw. złączki), w którym do Policy wpada Czarna Włoszczowska. Koryto rzeki rozszerza się, nurt jest spokojniejszy a droga znaczniej mniej kręta. Po 5 km dobijamy do Ciemiętnik, tu piękna piaszczysta plaża zachęca do postoju i odpoczynku. Idealne miejsce na biwak, ognisko czy rozbicie namiotów.
Dalej Pilica wiedzie do Bobrownik
1 czerwca 1944 rozegrała się w tych okolicach bitwa oddziału partyzanckiego AK „Andrzeja” – porucznika Floriana Budniaka, podczas której w obławie znalazło się ok. 2000 Niemców.
w tym miejscu na przyrzecznej łące można zwodować kajaki, odwiedzić pobliski (250 m) sklep i zakończyć trasę spływu.
Ostatni odcinek (7 km) wiedzie do Krzętowa.
Warto zobaczyć: wyjątkowe drzewa rosnące w krzętowskim parku (m.in. ponad 400-letni dąb pomnikowy – najgrubszy dąb w województwie), układ przestrzenny wsi: XIV-wieczną ulicówkę, pomnik upamiętniający zwycięską dla AK bitwę z 1 czerwca 1944 roku, (odbudowany) spichlerz, zabytkowy cmentarz rzymsko-katolicki.
Po zakończeniu spływu gospodarze zapraszają na potrawy z grilla, ognisko i wieczorne biesiadowanie.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
W widłach dwóch malowniczych rzek: Pilicy i Czarnej Włoszczowskiej położona jest niewielka, ale niezwykle urokliwa wieś Praczka, oaza spokoju, raj dla grzybiarzy, miłośników wędkowania, spływów kajakowych i kontaktów z przyrodą.
Zadzwoń do nas
tel.: +48 606 576 225
tel.: +48 600 241 439
Przyjedź do nas
Praczka 429-120 Kluczewsko
Napisz do nas
Znajdź nas na Facebooku
